Safran

Safran pärineb sugukonda kuuluva safrankrookuse emakasuudmetest ja koosneb tumepruunikaspunastest ning helekollastest habrastest niidikestest. Mida vähem on massis helekollaseid niidikesi (tolmukaid) seda kvaliteetsem on maitseaine. 

Safraniga maitsestatakse peamiselt pagaritooteid, puuviljakreeme, kastmeid ja likööre aga ka hautatud ja keedetud kalatoite. Idamaades on safran hinnatud maitseaine, mida lisatakse veise- ja kanalihast toitudele ning riisile ja köögiviljale. Samuti on safran asendamatu maitseaine pilaffile, liha- ja kanasalatite, aedoa ja baklazhaanitoitude valmistamisel. Safranit, kui väga tugevamaitselist vürtsi tuleb toidule lisada väga vähe.


Lisaks sellele, et safran annab toidule kollase värvi, erilise maitse ja õrna aroomi, sisaldab safran raviomadustega eeterlikke õlisid.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

Rahvameditsiinis kasutatakse safranit isu tekitajana, antidepresandina ning seedetrakti stimulaatorina. Samuti on safran üks tõhusamaid looduslikke antioksüdante. On täheldatud, et safran on efektiivne ka potentsiprobleemide kõrvaldamiseks.


Sarfanit kasutatakse ka parfümeeria-, toidu- ja isegi tubakatööstustes.